LISTA Elevilor Colegiului Naţional de Coregrafie – Laureaţi şi Diplomanţi ai Concursurilor Internaţionale de Balet

Anul 1992

MINSK, BELARUS
Festivalul-concurs al şcolilor de coregrafie din ţările CSI

Premiul I şi 5 premii individuale

MOSCOVA, RUSIA
Concursul Intrnaţional de Balet
“S.Deaghilev”

Svetlana Bornosus – Diplomă
Oxana Vdovicenco – Diplomă

Anul 1993

CONSTANŢA, ROMANIA
Ediţia I a Concursului Internaţional de balet “Oleg Danovschi”
Natalia Derli – Grand Prix
Nadejda Coteţ – Premiul I
Egor Şcepociov – Premiul I

Anul 1994

CONSTANŢA, ROMANIA
Ediţia II a Concursului Internaţional de balet “Oleg Danovschi”
Elena Colesnicenco – Diplomă
Natalia Corotcov – Diplomă
Mariana Rusu – Diplomă
Tatiana Casian – Diplomă
Maria Poliudov – Diplomă
Elada Şireaev – Diplomă

Anul 1995

SANKT-PETERBURG, RUSIA
Festivalul Internaţional de balet
“VAGANOVA-PRIX”

Natalia Derli- Diplomă
Maria Poliudov – Diplomă

Anul 1996

CONSTANŢA, ROMANIA
Concursului Internaţional de balet “Oleg Danovschi

Margareta Camâş – Grand Prix şi
Premiul I
Elada Şireaev – Premiul I
Cristina Borta Premiul I
Cristina Balaban – Premiul II
Svetlana Danilov – Premiul III

Anul 1997

CONSTANŢA, ROMANIA
Concursului Internaţional de balet “Oleg Danovschi

Anastasia Homiţchi – Grand Prix
Vladislav Milonas Premiul I
Alexei Preadchin Premiul II
Veronica Kirilov – Premiul II
Marina Kirilov – Premiul II
Ion Madonici – Premiul II
Nicolae Ciobanu – Premiul II
Ion Bogdan – Premiul III
Nadejda Petuhov – Premiul III
Premiul Simpatiilor publicului
Ecaterina Ustimov – diplomă
Alexandru Gluşacov – diplomă

Anul 1998

CONSTANŢA, ROMANIA
Concursului Internaţional de balet “Oleg Danovschi

Ecaterina Cupcinov – Premiul I
Margareta Camâş – Premiul I
Veronica Gheorghiu- Premiul II
Rada Duminică – Premiul II
Cristina Bortă – Premiul II
Ana Baca – Premiul II
Tamara Meladze – Premiul III
Cristina Ţipirig – Premiul III
Natalia Balan – Premiul III
Cristina Balaban – Premiul III
Anastasia Homiţchi – Premiul III
Veronica Kirilov – Premiul III
Ana Baca – Premiul III
Marina Ţaranu – diplomă
Elena Covalciuc – diplomă
Natalia Parfeni – Diplomă
Svetlana Danilov – Diplomă
Uliana Starcenco – Diplomă
Mihai Sosnovschi – Diplomă

BUDAPESTA, UNGARIA
Concurs Internaţional de balet

Margareta Camâş – Diplomă
Cristina Borta – Diplomă

Anul 2000

VIENNA, AUSTRIA
Concurs Internaţional de balet

Dinu Tamazlucaru – Premiul I
Radu Tamazlucaru – Premiul III
Alexandru Frunze – Diplomă
Adrian Ducin – Diplomă
Alexandru Balan – Diplomă

Anul 2002

KIEV, UCRAINA
Concurs Internaţional de balet

Maxim Clefos – Premiul II
Naira Agvanian – Diplomă
Irina Bogdan – Diplomă
Alina Staver – Diplomă
Daria Lazucova – Diplomă

IALTA, RUSIA
Concurs Internaţional de balet

Maxim Clefos – Premiul II
Naira Agvanian – Diplomă
Nadejda Vişnevschi- Diplomă

Anul 2003

ODESA, UCRAINA
Concurs Internaţional de balet

Alexandru Tcacenco – Grand Prix
Adriana Bernic – Premiul I
Naira Agvanian – Premiul I
Nadejda Vişnevschi – Premiul II
Irina Bogdan – Premiul III
Ina Zestrea – Diplomă

Anul 2004

VIENNA, AUSTRIA
Concurs Internaţional de balet

Adriana Bernic – Premiul II
Alexandru Tcacenco- Premiul II
Naira Agvanian – Premiul III
Nadejda Vişnevschi – Diplomă
Ina Zestrea – Diplomă
Eugen Celenco – Diplomă
Alexei Orlenco – Diplomă

LOZANNA, ELVEŢIA
Concurs Internaţional de balet

Eugen Celenco – Diplomă

NEW-YORK, SUA
Concursul Internaţional de balet
“AMERICA-GRAND PRIX”

Naira Agvanian – Diplomă
Nadejda Vişnevschi – Diplomă

Anul 2005

HARICOV, UCRAINA
Concurs Internaţional de balet

Eugen Poclitaru – Premiul II
Nadejda Vişnevschi – Premiul III
Irina Bogdan – Premiul III
Georgeta Varvarici- Diplomă
Corina Tornea – Diplomă
Olga Marcova – Diplomă

În nominaţia “anamblu”
Georgeta Varvarici – Diplomă
Olga Marcova – Diplomă
Veronica Melnic – Diplomă
Olga Emelianov – Diplomă

Anul 2006

KIEV, UCRAINA
Concursul Internaţional
“Serghei Lifari”
Sergiu Gherciu – Diplomă
Veaceslav Burlacu – Diplomă
Nadejda Vişnevschi – Diplomă

LVOV, UCRAINA
Concursul Internaţional
“Galiţcaia Terpsihora”
Veaceslav Burlacu – Premiul II
Nadejda Vişnavschi – Premiul II
Irina Bogdan – Premiul III
Andrei Djula – Premiul III
Alina Nanu – Diplomă

ODESA, UCRAINA
Concursul “Oдесские жемчужинки”
Veaceslav Burlacu -Grand Prix
Sergiu Gherciu – Premiul I
Irina Burduja – Premiul I
Andrei Djula – Premiul II
Nadejda Vişnevschi – Premiul II
Andrei Petreaev – Diplomă

Anul 2007

HARICOV, UCRAINA
Concursul “Хрустальная туфелька”

Andrei Djula – Premiul I
Georgeta Varvarici- Premiul I
Lina Şeveliova – Premiul II
Irina Burduja – Diplomă
Olga Marcova – Diplomă
Constantin Tcaci – Diplomă

Anul 2009

PLOIEŞTI, ROMANIA
Concurs International “EURODANS”
Constantin Tcaci – Premiul I
Iurie Baltaji – Premiul II

CONSTANŢA, ROMANIA
Concurs Internaţional de balet
Alina Nanu – Premiul I
Lina Şeveliov – Premiul II

HARICOV, UCRAINA
Concursul “Хрустальная туфелька”
Sofia Matiuşenscaia – Premiul I

Anul 2010

SINAIA, ROMANIA
Concurs International “EURODANS”

Ion Melentiev – Premiul I
Constantin Tcaci – Premiul III

Anul 2011

SINAIA, ROMANIA – Concursul Intenaţional “EURODANS”

Ion MELENTIEV – Premiul I
Constantin TCACI – Premiul I

Anul 2012

ODESA, UCRAINA
Festivalul Internaţional „Сергеевские зори”
Ansamblul elevilor
secţiei Dans popular – Premiul I

POMORIE, BULGARIA – Festivalul Internaţional „Морская ракушка”

Ansamblul elevilor
secţiei Dans popular – Premiul I

MOSCOVA, RUSIA
Festivalul Internaţional „Москва встречает друзей”

Ansamblul elevilor
secţiei Dans popular – Premiul I

Anul 2013

CHIŞINĂU , MOLDOVA
Festivalul Internaţional „PLAI NATAL”

Ansamblul elevilor secţiei Dans popular – Premiul I

BUDAPESTA, UNGARIA Festivalul Internaţional „Искусство не знает границ”

Ansamblul elevilor secţiei Dans popular – Premiul I

Anul 2014

ISTAMBUL, TURCIA
Concurs International de Balet

Sofia Matiuşenscaia – Diplomă

Anul 2015

BOTOŞANI, ROMANIA
Concursul Naţional “Arlechin”

Stati Silvia – Premiul I, II
Melnic Ilinca – Premiul II, II
Cebani Sava – Premiul I ,I
Breahnă Ion – Premiul I, II
Bivol Luminiţa – Premiul I
Nicolova Ivelina – Premiul I, I
Cococenco Nola – Premiul I, II
Zdanschi Sergiu – Premiul I, I

Anul 2016

COMO, ITALIA
Concurs Internaţional DANZA
Competition “LARIO DANZA”
În secţiunea Dans clasic:
WU Roman-Qin Wei – Premiul I
Vrînceanu Iulian – Premiul I
Bogdan Marita – Premiul II
Nicolova Ivelina – Premiul II
Bivol Luminiţa – Premiul II

În secţiunea dans modern:
WU Roman-Qin Wei – Premiul II
Vrînceanu Iulian – Premiul II
Cococenco Nola – Premiul II
Cococenco Nola -Premiul III

Anul 2017

VIENNA, AUSTRIA
Concursul internaţional de Balet

Bivol Luminiţa – Premiul I

KIEV, UCRAINA
Concurs internaţional Grand Prix

Bivol Luminiţa – Diplomantă

ODESA, UCRAINA
Concurs Internaţional „Odeskie perlinki”

Bivol Luminiţa – Premiul I, clasica
Bivol Luminiţa – Premiul II, modern
BACĂU, ROMANIA
Concurs internaţional „”Atitude”
Zdanschi Sergiu – Premiul I d.modern, Premiul II clasic
Breahnă Ion –Premiul I d.clasic
Buruiană Mihaela – Pr.I, clasic Luca Andrei – Pr.I, modern
Ivanov Iustinia – Pr.II, clasic
Surdu Vlad – Pr.III, dans clasic

VARNA , BULGARIA
Festival Internaţional „Мир, Искусство, Море»
Secţia Dans popular – Grand Prix

Anul 2018

VIENNA, AUSTRIA
Concurs internaţional de balet
Bogdan Marita
Bivol Luminiţa
BERLIN, GERMANIA
Qin Wei Roman- Diplomant

BUCUREŞTI, ROMANIA Iordachescu Djulieta – Grand Prix
Feraru Evelina – Premiul I

BUCUREŞTI, ROMANIA
Concurs Internaţional „Lebăda de cristal”

Ivanov Iustinia – Grand Prix
Premiul I,II,I
Andriţcaia Mădilina – Preliul I,I,I
Oleinic Ana – Premiul I,I,I
Lupescu Corina – Premiul I,I,I
Condrat Loredana- Premiul I
Feraru Evelina – Premiul I,I
Maxim Corina – Premiul II
Iordachescu Julieta- Premiul I.II
Bivol Luminiţa – Prem. I,I,II,I
Breahnă Ion – Grand Prix,I,I
Zdanschi Sergiu – Premiul I.I
Ceban Sava – Premiul I
Roşca Nicolae – Premiul II
Surdu Vlad – Premiul I
Bogdan Marita – Premiul I,II
Plămădelaă Anastasia – Premiul I

© Copyright 2018 Colegiul National de Coregrafie